Powrót do domu z noworodkiem – emocje i rodzące się pytania

Powrót do domu z noworodkiem to niezapomniane chwile, ale też ogromne emocje. Wokół wielu doradców, ale jeden głos powinien być szczególnie brany pod uwagę - położnej. To o jej opiekę warto postarać się już na wczesnym etapie ciąży, bo przysługuje ona każdej kobiecie niezależnie, czy jest zatrudniona czy nie.

Fot.PAP
Fot.PAP

– Warto wybrać sobie położną rodzinną kilka miesięcy wcześniej, zanim jeszcze na świecie pojawi się dziecko. Dzięki temu przyszła mama może uczestniczyć w edukacji przedporodowej – przypomina w rozmowie z Serwisem Zdrowie prof. dr hab. Grażyna Jolanta Iwanowicz-Palus, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego.

Wyjaśnia, że obecnie toczą się prace nad tym, by „ten zastrzyk wiedzy”, czyli edukacja przedporodowa była zagwarantowana kobiecie już od pierwszych dni ciąży, a nie jak obecnie rozpoczyna się między 21. a 26. tygodniem ciąży. 

Bezpłatna opieka okołoporodowa przysługuje kobiecie od  21. tygodnia ciąży oraz w połogu – do 8. tygodnia życia dziecka.

Jeśli chodzi o harmonogram wizyt przedporodowych, to odbywają się raz w tygodniu (maksymalnie 10 wizyt) dla kobiet będących od 21. do 31.tygodnia ciąży, a od 32. tyg. ciąży dwa razy w tygodniu (maksymalnie 16 wizyt).

"Łącznie, jako ciężarna, możesz odbyć 26 wizyt z położną POZ. Spotkania odbywają się w dogodnych dla obu stron terminach. Warto pamiętać, że odbywa się to od poniedziałku do piątku, w godzinach pomiędzy 8:00 a 18:00" - informuje na swojej stronie internetowej NFZ.

Warto wybrać położną i placówkę POZ jeszcze przed porodem

Specjaliści również radzą, by placówkę podstawowej opieki zdrowotnej dla nowego członka rodziny wybrać wcześniej. Dlaczego?

„Podczas pobytu w szpitalu na oddziale noworodkowym należy podać dane tej placówki, bo to ją szpital poinformuje o wypisie i do niej wyśle kartę uodpornienia dziecka (jest to dokument potwierdzający zrealizowane w ramach oddziału obowiązkowe szczepienia ochronne i jest wysyłany bezpośrednio do wskazanej placówki – nie może być wydany rodzicowi)” – wyjaśniają eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej w poradniku „Nawigator Pacjenta”.

Z kolei konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego zwraca też uwagę na to, że opieka położnej przysługuje każdej kobiecie ciężarnej, ale też kobiecie po porodzie oraz opieka zdrowotna jej dziecku do ukończenia 18. roku życia bez względu na to, czy kobieta jest gdzieś zatrudniona czy nie. Ma prawo korzystać ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

– Kobiety często się boją pójść do lekarza, korzystać ze świadczeń zdrowotnych, jeśli nie pracują i w związku z tym nie mają ubezpieczenia. Trzeba przypominać, że w takiej sytuacji też mają do nich prawo! – podkreśla prof. Iwanowicz-Palus.

NFZ przypomina, że "każda kobieta ciężarna w okresie ciąży i do 6 tygodni po porodzie ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej bez względu na to czy jest ubezpieczona, czy nie. Warunkiem jest posiadanie obywatelstwa polskiego i miejsca zamieszkania w Polsce".

Jak zapisać noworodka do przychodni?

Rodzice już po powrocie ze szpitala powinni zgłosić się do przychodni, którą wcześniej wybrali i złożyć deklarację dotyczącą wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej dla noworodka.

„Podczas składania deklaracji warto mieć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz kartę informacyjną ze szpitala. To umożliwi wykonanie wizyty patronażowej przez położną i lekarza” – instruują lekarze rodzinni.

Wizyty patronażowe – co to takiego?

Pierwsza wizyta patronażowa położnej powinna odbyć się w ciągu 48 godzin od opuszczenia szpitala przez matkę z noworodkiem. Podczas niej położna ocenia ich stan zdrowia. Rozwiewa wątpliwości dotyczące karmienia i pielęgnacji. To ważna wizyta dla każdego świeżo upieczonego rodzica. Czeka na nią najczęściej z niecierpliwością.

– Na pierwszej takiej wizycie pojawia się położna rodzinna, która również prowadziła edukację przedporodową. To ona sprawuje też opiekę nad kobietą i dzieckiem w środowisku domowym, w ramach wizyt patronażowych. To podczas nich rodzice mogą zapytać o wiele spraw dotyczących opieki nad noworodkiem – tłumaczy prof. Grażyna Iwanowicz-Palus. Przypomina, że NFZ refunduje do sześciu takich wizyt.

Dodatkowo rodzice, nie później niż do ukończenia 4. tygodnia życia przez dziecko, powinni pojawić się na pierwszej wizycie lekarskiej w przychodni. Najlepiej to zrobić w ciągu pierwszych 14 dni życia dziecka. Pediatra ocenia stan zdrowia noworodka, który jest mierzony i ważony. Lekarz informuje „o ewentualnej konieczności wykonania dodatkowych badań, konsultacji oraz o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych”.

„Kolejne wizyty w gabinecie lekarskim będą wiązały się ze szczepieniami dziecka oraz będą odbywać się według ustalonego wcześniej harmonogramu” – przypominają specjaliści w „Nawigatorze Pacjenta”.

Rodzice muszą też pamiętać, by do urzędu stanu cywilnego w ciągu 21 dni od porodu zgłosić urodzenie dziecka.

„Zgłoszenia można dokonać elektronicznie lub osobiście w urzędzie. Na podstawie karty urodzenia otrzymanej w szpitalu zostanie wydany akt urodzenia dziecka wraz z nadaniem numeru PESEL”  - wyjaśniają eksperci PTMR w poradniku.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:

Poradnik przygotowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej „Nawigator Pacjenta”

NFZ- Poradnik Pacjenta: W czym pomoże położna i jak ją wybrać?

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Fot. PetitNuage/Adobe Stock

    Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę

    Jaskry nie można wyleczyć. Kradnie nam wzrok i wcale nie jest przypisana starości. Nowe okulary na nosie, po badaniu jedynie ostrości widzenia, nie świadczą o tym, że na dnie oka nie czai się ta podstępna choroba, którą ma około milion Polaków, a połowa z nich o tym nie wie. O diagnostyce i leczeniu jaskry opowiada prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/motortion

    Atak paniki to jak utrata zmysłów

    Atak paniki to reakcja organizmu na przeciążenie stresem, nadmiarem bodźców lub traumatycznych przeżyć sprzed lat. Może być też objawem choroby somatycznej. Jeżeli takie intensywne napady lęku nawracają, lepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Mamy dziś wiele możliwości, by pomóc w takiej sytuacji - mówi psychiatra dr n. med. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, Kierownik Poradni Nerwic i Lęku w Poradni Dialog.

  • Brukiew: zdrowy symbol strasznych czasów

  • Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Kotlet sojowy kontra schabowy

  • Nie zmarnuj szansy na pomoc

    Media społecznościowe stały się miejscem do którego przenosi się nasze życie i coraz częściej to właśnie tu można zauważyć, że ktoś jest w kryzysie psychicznym. Niestety, wiele osób nie wie, jak prawidłowo rozpoznać te sygnały, ani jak na nie reagować w sposób wspierający i pomocny. Tymczasem każda niepodjęta reakcja to potencjalnie utracona szansa na realną pomoc – zwraca uwagę Joanna Bogdanowicz-Antos, prezes Fundacji Zdrowego Postępu.

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji